Idea organizacji Festiwalu zrodziła się w latach 90. XX wieku w środowisku wojskowym Garnizonu Hrubieszów, a konkretnie z inicjatywy Dowództwa 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego oraz Proboszcza Parafii Wojskowej pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy ks. prałata ppłk. Andrzeja Puzona.
Po sukcesie organizacyjnym Okręgowego Festiwalu Pieśni Patriotycznej i Religijnej Krakowskiego Okręgu Wojskowego, który odbył się w 1994 roku, ks. prałat ppłk. Andrzej Puzon wraz z Dowódcą Pułku płk. Zenonem Michalakiem zapragnęli imprezy o charakterze ogólnopolskim. Udało się to dzięki przychylności Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. Kolejny Festiwal przyjął już nazwę „I Ogólnopolski Festiwal Pieśni Patriotycznej i Religijnej Wojska Polskiego – Hrubieszów 1995”, i tak przez kolejne lata odbywają się z wielkim powodzeniem festiwalowe spotkania.
Zaproszenia do udziału w Festiwalu rozsyłane są do instytucji kultury działających przy jednostkach wojskowych wszystkich rodzajów sił zbrojnych. W ostatnich latach rozszerzono formułę Festiwalu po to, aby uzdolniona młodzież reprezentująca także inne służby mundurowe oraz cywilne ośrodki kultury mogła w nim uczestniczyć.
Do gościnnego Hrubieszowa przybywają każdego roku artyści z całej Polski. W swoich występach prezentują pieśniarski repertuar patriotyczno-religijny. Eliminacje festiwalowe odbywają się w drodze przesłuchań konkursowych w kategoriach soliści, zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne. Wykonawców ocenia Rada Artystyczna, którą przez cały okres trwania festiwalu tworzyli m.in.: Alicja Saturska, ks. prałat ppłk. Andrzej Puzon, Bogusław Hilla, Jolanta Wojtaś-Zapora, Mieczysław Jurecki, Wanda Kwietniewska, Robert Zapora, Sławomir Wierzcholski, Elżbieta Adamiak i Andrzej Sar.
Z imprez towarzyszących na deskach Hrubieszowskiego Domu Kultury warto wymienić koncerty gwiazd polskiej estrady takich jak: Eleni, Mieczysław Szcześniak, Krystyna Giżowska, Edyta Geppert, Bogusław Mec, Ryszard Rynkowski, Czerwone Gitary, Bracia, Wieko, Golec uOrkiestra, Brathanki, De Mono, Łzy, Kasia Kowalska, Bednarek, Varius Manx, Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa i szereg innych.
Kolejni Dowódcy 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego intensywnie działają na rzecz rozwoju i promocji Festiwalu, co przekłada się na wsparcie przedsięwzięcia przez Ministerstwo Obrony Narodowej i Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.